În contextul marcării a 80 de ani de la foametea organizată din anii 1946–1947 în RSS Moldovenească, Asociația Foștilor Deportați și Deținuți Politici din Moldova, în parteneriat cu Mitropolia Basarabiei și Exarhatul Plaiurilor, Muzeul Național de Istorie a Moldovei, Episcopia Basarabiei de Sud, Episcopia de Bălți a Mitropoliei Basarabiei, Primăria municipiului Cahul, TVR Moldova și Mieroszewski Centre din Polonia, organizează la data de 18 aprilie 2026 acțiunea comemorativă națională „O lumină și un hulubaș de pâine”.
Evenimentul este dedicat memoriei celor aproximativ 200.000 de victime ale foametei care a afectat RSS Moldovenească în anii 1946–1947 și urmărește promovarea cunoașterii faptelor istorice legate de această tragedie, precum și cultivarea memoriei colective.
În cadrul acțiunii, participanții și publicul larg vor primi informații despre consecințele politicilor aplicate de regimul sovietic în perioada postbelică, iar în memoria victimelor vor fi oferiți 750 de hulubași de pâine, simbol al vieții, al memoriei și al pomenirii creștinești a celor care și-au pierdut viața în timpul foametei.
Flash-mob-ul comemorativ se va desfășura între orele 12:00 și 13:00 în următoarele localități:
Municipiul Chișinău
- Curtea Muzeului Național de Istorie a Moldovei (str. 31 August 1989, nr. 121A);
- Perimetrul bulevardului Ștefan cel Mare și Sfânt și strada Alexandru Lăpușneanu.
Municipiul Cahul
- În fața sediului Episcopiei Basarabiei de Sud (str. B.P. Hasdeu, nr. 11A);
- În fața Pieței Centrale din Cahul (str. 31 August 1989, nr. 13-G).
Municipiul Bălți
- În perimetrul străzilor Independenței și Alexandru Pușkin, în apropierea Universității de Stat „Alecu Russo” din Bălți;
- În fața Aleii Clasicilor Culturii Naționale, din scuarul „Meșterul Popular”.
În municipiul Chișinău, acțiunea din perimetrul bulevardului Ștefan cel Mare și Sfânt și strada Alexandru Lăpușneanu va fi însoțită de vernisajul expoziției foto-documentare „80 de ani de la foametea din RSS Moldovenească (1946–1947). Memoria unei tragedii”.
Expoziția prezintă cauzele, desfășurarea și consecințele foametei din anii 1946–1947, valorificând documente de arhivă, fotografii și mărturii istorice. Totodată, aceasta își propune să contribuie la o mai bună cunoaștere a tragediei care a afectat sute de mii de oameni și să încurajeze reflecția asupra impactului acesteia asupra societății.
Expoziția va putea fi vizitată de publicul larg până la data de 17 mai 2026.
Potrivit Hotărârii Parlamentului Republicii Moldova din 7 aprilie 2022, a treia sâmbătă a lunii aprilie este consacrată anual comemorării victimelor foametei din anii 1946–1947 din RSS Moldovenească.